Język polski

(PL) w roli gospodarzy

kliknij na zdjęcie aby zobaczyć galerię

W pierwszym tygodniu pobytu byliśmy wszędzie zapraszani i wszędzie witano nas jako gości, ale już w drugim tygodniu role się zmieniły i zaczeliśmy występować w roli gospodarzy.

Najpierw przyjęliśmy pierwszych gości z Polski. Wojtek Zieliński (członek zarządu krajowego Arki) wraz ze swoją rodziną postanowił dostosować trasę swoich wakacji w Kenii tak, aby móc do nas zaglądnąć w zeszły czwartek. Było to dla nas zrządzenie losu, bo mogliśmy poprosić go o przywiezienie kilku niezbędnych dla nas polskich produktów (typu kawa Inka), które nie są dostępne tutaj. Nasi goście byli zaproszeni do domu Effatha na kolację, a tutaj każda kolacja kończy się wesoło. Tym razem było to oficjalne powitanie gości, które przekształciło się szybko w śpiewy i tańce do rytmu bębna. Co do noclegu, to czekało nas przemeblowanie salonu i stworzenie gigantycznego łóżka dla dzieci. Użyliśmy do tego kilku naszych i kilku pożyczonych z Arki materacy. Ja z Dominikiem przenieśliśmy się do pokoju Sary i tym sposobem wszyscy mieliśmy w miarę komfortowy nocleg. Poranek następnego dnia miał napięty program, bo nie jest łatwo zmieścić w kilku godzinach spotkania z dyrektorami i odwiedzin w różnych projektach prowadzonych przez wspólnotę St.Martin. Ale Maurice zadbał o to by ten czas dobrze wykorzystać i bez wątpienia nasi goście mieli okazję zobaczyć wystarczająco dużo by się tą wspólnotą oczarować.

A w tym tygodniu mieliśmy doskonałą okazję, by zaprosić gości do naszego domu, bo Dominik obchodził swoje 30-te urodziny . Zaprosiliśmy tych z którymi będziemy blisko współpracować. Niektórzy z nich po raz pierwszy byli w ‘brothers house’ (tak nazywa się dom w którym mieszkamy), inni byli już tutaj gdy zapraszał ich Luca z rodziną zanim wyjechali w maju. Nie policzytliśmy dokładnie ilu gości przyszło, ale na pewno było więcej niż 35 osób, wiec doceniliśmy to że nasz dom jest taki duży. Dominik przygotował pokaz slajdów w którym zawarł zdjęcia od wczesnego dzieciństwa aż po dzień dzisiejszy. Mieliśmy też modliwę urodzinową w arkowym stylu, która wywarła duże wrażenie zwłaszcza na ludziach, którzy niewiele z Arką mają wspólnego. Lucy (nasza pomoc domowa) przygotowała niezwykły posiłek, ale tort urodzinowy okazał się całkowitym niewypałem, co też miało swój urok i przyczyniło się do nadania imprezie swoistego charakteru. Dominik cudem uniknął zmoknięcia, bo tutejszym zwyczajem osoba ochodząca urodziny jest obficie polewana wodą tak jak w Polsce na dyngusa. Gości powstrzymywał fakt, że byli zaproszeni tutaj po raz pierwszy, ale co się odwlecze to nie uciecze. Teraz mogą dopaść Dominika w każdej chwili, bo z tego co mówią nie sądzimy by sobie odpuścili.

3 thoughts on “(PL) w roli gospodarzy

 1. Slicznie dziekuje za zyczenia, zdjecia z Urodzin Dominika, ktore daja nam choc w ten sposob byc z Wami. Długa ta kolejka z zyzeniami byla. Dobrze widziec Was usmiechnietych, radosnych.
  No i Sara Kochana , widac, ze urosla od naszego pożegnania
  Widac nie boi sie byc u innych na rękach
  Dobrze, ze jest ta kronika Waszych poczynań, jest dużo lżej w tej rozłace przetrwać
  Pozdrawiam, Sarę ściskam i gorącego buziaka posyłam
  babcia rabczańska

 2. Serdeczne pozrdrowienia z Wrocławia, czujemy się dobrze, tęsknimy za Wami, myślimy o Was i z przyjemnością obejrzeliśmy zdjęcia i przeczytaliśmy wszystkie listy. Czekamy na kolejne nowiny. Życzymy Wam udanego pobytu.
  My czekamy na ślub Tereski i Grzegorza, oraz chrzest Wioli. Jesteśmy zaproszeni na Wesele. Jest bardzo ostra zimya w Polsce i nie widać wcale ocieplenia klimatu o którym tyle ostatnio w mediach. Dziś w drodze do kościoła o mało nie odpadły nam nosy z mrozu ok -18 stopni, choć świeciło piękne słońce jest dużo śniegu i lud na chodnikach.
  Myślimy o Was przy modlitwie i Pozdrawiamy:
  piotrsuppan, wraz z domownikami.

 3. bylismy, bylismy w odwiedzinach :)) i bylo niesamowicie. Dla nas i naszych dzieci to jedno z wazniejszych miejsc w Kenii. Ciagle do tego wracamy. Bardzo dziekujemy
  wojtek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s