Język polski

(PL) Spotkanie z polskimi Franciszkanami w Kenii

W ostatni weekend wyjechaliśmy do Nairobi gdzie zatrzymaliśmy w domu misyjnym Franciszkanów, którzy raz w miesiącu zapraszają wszystkich polaków mieszkających w Kenii na Mszę Świętą w języku polskim. Po Mszy wszyscy zostają na poczęstunku. Jest to okazja, by się poznać, by ‘nowi’ mogli się przedstawić, by ambasador przekazała wszystkie wiadomości i poinformowała o imprezach organizowanych w ambasadzie. Tym razem mieliśmy okazję poznać aż trzech amsasadorów, bo Ambasador RPA i Etiopi byli w Nairobi i też przyszli się przywitać. Ale tak naprawdę rozmawialiśmy głównie z osobami, które już od dawna są w Afryce i które były ciekawe co my tutaj robimy.

Po oficjalnym spotkaniu mieliśmy kolację przygotowaną wspólnie z Franciszkanami i dzieliliśmy się różnymi doświadczeniami z życia w Kenii. Dowiedzielismy się też gdzie można w miarę tanio kupić dobry ser w okolicy Nyahururu, bo jeden z braci mieszkał jakiś czas w Subukii, która jest zaledwie 26km od Nyahururu, więc wiedział gdzie czego szukać (a nasze szczególne zainteresowanie serem jest spowodowane tym, że mieszka z nami Alice, która jest z Francji). Właściwie to odwiedziliśmy Subukię jakieś dwa tygodnie temu. Dowiedzieliśmy się, że jest tam największe w Kenii Sanktuarium Maryjne. Postanowiliśmy więc odwiedzić to miejsce.  Kiedy mieliśmy już wracać spotkaliśmy jednego franciszkanina, który poinformował nas, że mieszka tam jeden ojciec z Polski. Wskazał nam miejsce w którym on akurat pracował. Poszliśmy więc się przywitać. Powinniście zobaczyć minę Ojca Kazimierza, kiedy weszliśmy do warsztatu w którym pracował i przywitaliśmy go słowami ‘Szczęść Boże’.  Natychmiast zakończył swoją pracę i poszliśmy do jego domu na kawę. Było to bardzo miłe popołudnie. A sama Subukia to naprawdę malownicze miejsce , więc na pewno wrócimy tam kiedyś z naszymi gośćmi. Mamy też nadzieję, że Ojciec Kazimierz wybierze się do nas, bo Nyahururu jest dla niego najbliższym miasteczkiem, gdzie można zrobić poważniejsze zakupy.

Odwiedziliśmy też Franciszkanów w Limuru, bo zależało nam by nam pokazali drogę do Nairobi, gdzie jechaliśmy pierwszy raz na polską Mszę. Ruszyliśmy więc za nimi w naszym samochodzie i pewnie wyglądaliśmy dość ciekawie, bo samochody są niemal identyczne. Nie dość,że ta sama marka, ten sam kolor to jeszcze tablice rejestracyjne różniły się tylko jednym znakiem, więc wyglądaliśmy jak bliżniaki. Do Limuru wstąpiliśmy też w drodze powrotnej, bo Dominik miał interes do załatwienia z bratem Robertem (który jest odpowiedzialny za drukarnię Kolbe press w Limuru), bo sklep potrzebuje nowych ‘etykietek reklamowych’. Dominik je zaprojektował – teraz tylko trzeba wydrukować.

Tak więc nasze spotkania z Polakami były bardzo owocne i miłe dlatego planujemy utrzymywać z nimi stały kontakt nawet gdy nie będziemy w stanie zawsze zjawiać się na comiesięcznej polskiej Mszy.

5 thoughts on “(PL) Spotkanie z polskimi Franciszkanami w Kenii

 1. No to super, że i Polaków tam nie brakuje. Nowe znajomości nawiązane, zatem w wolne dni będzie kogo odwiedzać, z kim się spotykać i dzielić doświadczeniami. Pozdrawiam z zaśnieżonego Krakowa.
  Bogusia

 2. Wspaniałe te wiadomości, że macie możliwość być na polskiej Mszy Sw, spotkać się z rodakami.Ależ tam pieknie ,zarówno w środku jak i na zewnatrz. Cieszę się z tych dobrych wiadomości, że nie jesteście sami i też możecie usłyszeć Szczęść Boże jak ojciec Kazimierz usłyszł od Was.
  Pozdrawiam mama z Rabki

 3. czesc Kochani! jak dobrze Was widziec szczesliwych i usmiechnietych, ciesze sie ze macie tam fajnych ludzi dookola a Sara rosnie jak na drozdzach! sciskam mocno cala Wasza trojke! 🙂

 4. Przesyłamy bardzo serdeczne pozdrowienia dla Was i całej Wspólnoty Arki w Kenii. Niedawno byliśmy na weselu u Teresy i Borysa, gdzie bardzo dobrze się bawiliśmy;)
  Często zaglądamy tutaj na Waszego bloga, czytamy wszystkie zapiski i z niecierpliwością czekamy na następne.
  Pozdrawiamy i pamiętamy w modlitwie.

  Wspólnota ARKI z Wrocławia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s