Język polski

(PL) Być bardziej zorganizowanym

Sara czuje się już dość komfortowo z Gladys (swoją nianią), więc zdecydowałam się na zwiększenie godzin pracy. Od tego tygodnia pracuję od wtorku do piątku od 8mej rano do 4.30 po południu, a w soboty przychodzę do Effatha’y z Sarą, bo dzień zwykle jest dość spokojny, a osoby mieszkające w Arce lubią się z nią bawić.

Tygodniowy grafik dla członków wspólnoty Arka jest już gotowy. Mamy plan dyżurów dla asystentów więc jest już łatwiej zadbać o to by mieli trochę czasu dla siebie. Nadal pracujemy nad grafikiem dla osób z upośledzeniem , bo najpierw musimy zebrać odpowiednią ilość zdjęć, by ten grafik przygotować tak by był czytelny dla tych którzy nie potrafią czytać. Warsztaty w budynku o nazwie Boston House też nabierają już kształtów i pierwsze kartki i świeczki zostały tam właśnie wyprodukowane. Dominik poprowadził spotkanie formacyjne dla asystentów, aby przekazać im, że w tego typu warsztatach głównym celem nie jest produkcja, ale na nauka umiejętności. W praktyce oznacza to, że proces produkcji świeczki znacznie się wydłużył, ale osoby aktywnie w nim uczestniczą, a nie przyglądają się, jak to było dotychczas. Jak na razie warsztaty są zaplanowane od 8mej rano do 1szej po południu, a popołudnia po poobiedniej sieście wypełnione są spotkaniami dla asystentów lub domowników oraz modlitwą. Zaplanowane są też zajęcia sportowe i jak dobrze pójdzie zajęcia rehabilitacyjne dla niektórych domowników.

Wszystkie te zmiany zmobilizowały mnie do lepszej organizacji. Zaczełam od kalendarza na tyle dużego by móc w nim zapisywać notatki za spotkań lub formacji, kupiłam też torbę na ten kalendarz i na laptop. Potrzebowałam też breloczka na klucze, bo do tej pory trzymałam je na sznurówce. 😉  Na szczęście wszystkie te akcesoria mogłam kupić w Marleen Crafts w Boston House gdzie produkty ze wszystkich warsztatów St.Martin są sprzedawane. Było też możliwe, by wybrać sobie napis na oprawkę do kalendarza, więc mam tam swoje imię i logo Arki. Wyglądam więc teraz na nieźle zorganizowaną no i gdziekolwiek bym nie poszła promuję lokalne wyroby  z warsztów St.Martin.

Agnieszka

Teraz ja (Dominik) chciałbym dodać jeszcze kilka słów. Może zacznę od tego czym zajmuję się we wspólnocie St.Martin.

Kiedy przyjechaliśmy tutaj w styczniu dowiedzieliśmy się, że Raffaella (wolontariuszka z Włoch) musiała wyjechać z Kenii. Kiedy mieszkała w Nyahururu była koordynatorem ‘Marleen Project’. Marleen Crafts jest jednym z projektów St.Martin, którego zadaniem jest wsparcie (zapewnienie dochodów oraz zwiększenie umiejętności) dla osób niepełnosprawnych, byłych dzieci ulicy, osób żyjących z HIV/AIDS oraz osób, które są ofiarami przemocy.

Dyrektorzy wspólnoty St.Martin zapytali mnie, czy byłbym gotowy przejąć po Raffaelli prowadzenie tego projektu. No i się zgodziłem.

W tym samym czasie cały projekt był w trakcie wielkich zmian. W połowie stycznia przenieśliśmy warsztaty (pracownia materiałów skórzanych, oraz rzeźbiarstwo) do tego samego budynku gdzie mamy nasz sklep. Ale dla mnie ( i dla paru innych osób we Wspólnocie) te zmiany nie wystarczyły, i postanowiliśmy utworzyć dwa nowe warsztaty, gdzie osoby które mieszkają w Arce mogłyby pracować. Tak też powstała pracownia gdzie wytwarzamy świeczki, oraz pracownia rękodzieła artystycznego.

Jak możecie sobie wyobrazić, te zmiany zmieniły wizerunek całego projektu. Kiedy zaczynałem w styczniu w całym budynku pracowały (łącznie ze mną) 3 osoby. Teraz jest nas prawie 30!

Każdego dnia uczymy się bycia razem, a także jak budować wspólnotę. Wcześniej słyszeliśmy od kilku osób, że osoby niepełnosprawne, które mieszkają w Arce nie potrafią nic zrobić. Teraz odkrywamy, że osoby nie tylko lubią pracować, ale także mają ogromny potencjał, o którym same nie wiedziały.

Jeśli chcielibyście zobaczyć (i może zamówić) produkty wytwarzane w naszych warsztatach (narazie tylko artykuły skórzane i rzeźby, ale już niedługo rozszerzymy ofertę o świece i inne artykuły), zapraszam na stronę: www.marleencrafts.saintmartin-kenya.org (póki co strona po angielsku, ale już pracujemy nad polską wersją!)

Dominik

One thought on “(PL) Być bardziej zorganizowanym

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s