(PL) Kenia

Zawsze fascynowała nas Afryka – ludzie tam żyjący, przyroda i unikatowa kultura. Zawsze więc chcieliśmy tam pojechać, ale przez dłuższy czas nie mieliśmy pojęcia jak urzeczywistnić nasze marzenia. Kiedy Jim Hooper i Anthony Jones z organizacji ‘International Teams’ zdecydowali się, by zaproponować Arce w Brecon przyłączenie się do projektu zainicjowania partnerstwa miast między Brecon w Wielkiej Brytanii i Molo w Kenii wiedzieliśmy że prywatnie bardzo jesteśmy tym zainteresowani nie wiedząc jeszcze jak zareaguje na zaproszenie Arka jako organizacja. Pierwszym zadaniem projektu było nawiązanie indywidualnych kontaktów mieszkańców Brecon z mieszkańcami Molo i coś takiego mogło się udać tylko poprzez złożenie im wizyty. Nic dziwnego, że nasze nazwiska znalazły się na liście jako pierwsze i że byliśmy gotowi do drogi zanim szczegóły wyprawy były ustalone.

Niemal w tym samym czasie Wspólnota St.Martin (Św.Marcina) z Nyahururu (Kenijskie miasto oddalone co najwyżej 100km od Molo) zwróciła się do Federacji Arki z zamiarem otwarcia domu Arki jako jednego ze wspieranych przez nich projektów; a Arka zafascynowała się duchowością tej wspólnoty, która zdawała się być w stanie rozszerzyć wizję Jean’a Vanier (założyciela Arki) i zainspirowała swą wizją lokalną społeczność.

Więc było dla nas oczywiste, że chcieliśmy odwiedzić Nyahururu w czasie naszej wizyty w Molo w październiku 2007 roku. To była bardzo krótka wizyta, bo 90km dzielące te miasta wydawało się znacznie dłuższym dystansem niż ta sama odległość przejechana autostradą.

Nie musimy chyba tłumaczyć, że miejsce nas zainspirowało od momentu dotarcia do niego – niezwykle otwarte, spokojne i jednocześnie wywierające ogromne wrażenie. Już w czasie drogi powrotnej i cały wieczór dzieliliśmy się wrażeniami z tej wizyty. Stało się jasne, że dzielimy te same wartości i fascynują nas te same ‘szczegóły’. Był to wieczór kiedy się zaręczyliśmy, bo zdaliśmy sobie sprawę, że rozumiemy się na tyle, że będziemy w stanie się wzajemnie wspierać w wierności naszym marzeniom i we wzrastaniu jako ludzie wiary. Byliśmy pewni, że na pewnym etapie życia wrócimy do Nyahururu na dłużej, ale żadnemu z nas nawet się nie śniło, że może to nastapić tak szybko.

Planowaliśmy jedynie odwiedziny wspólnoty St.Martin w rok po naszych zaręczynach, ale niestety nie mogłam pojechać tam z Dominikiem ponieważ byłam w ciąży i nie czułam się na siłach by zdecydować się na taką podróż. Dlatego też Dominik szukał ekipy z którą  mógłby pojechać do Nyahururu. Niesamowitym trafem Tim Kearney (koordynator strefy północno-europejskiej w Arce) i Jane Salmonson (odpowiedzialna za fundację zajmującą się zbieraniem funduszy dla biedniejszych wspólnot w Federacji) planowali tam pojechać niemal w tym samym czasie (Listopad 2008), więc Dominik dołączył do nich. Mając okazję do uczestniczenia w wielu spotkaniach i poznając indywidualne historie życia osób, które miały nadzieję zamieszkać w przyszłości w domu arki nazwanym Effatha i po podzieleniu się tymi informacjami ze mną postanowiliśmy zapytać ojca Gabriela czy istnieje możliwość bycia częścią tej wspólnoty na tym etapie jej rozwoju. Entuzjazm ojca Gabriela (oraz Zarządu Dyrektorów) dodała nam energii, by podążyć za naszym marzeniem i rozpocząć proces ubiegania się, by nasz projekt był uznany jako misja Arki. W ciągu najbliższych trzech lat mamy nadzieję wspierać radą i doświadczeniem lokalnych odpowiedzialnych za nowopowstałą wspólnotę Arki, ale przede wszystkim mamy nadzieję nauczyć się jak połączyć wizję Arki z miejscową kulturą i lokalnymi potrzebami poprzez bycie świadkami tego procesu w Nyahururu. Szczerze wierzymy, że Wspólnota St.Martin może pokazać Arce drogę jak skutecznie przeprowadzić proces ‘inkulturyzacji’ – jednego z priorytetów wybranych przez federację. To naprawdę ekscytujące być częścią Arki właśnie w tym przełomowym czasie i mieć okazję przebywać w tak ‘strategicznym’ dla tego procesu miejscu już w niedługiej przyszłości.

Chcielibyśmy podzielić się z wami naszym doświadczeniem i mamy nadzieję robić to poprzez prowadzenie tego blogu i poprzez spotykanie się z Wami osobiście w czasie naszych corocznych wizyt w Europie. Bardzo dziękujemy za wasze wsparcie!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s